tirgum4u.co.il

עשרה דברים שלא ידעתם על תרגוםמאחורי תרגום ספרים או תרגום סרטים, עומדים משמעויות נקודות רבות למחשבה, הנה כמה דברים שכדי לדעת על עולם התרגום

  • היסטוריונים טוענים שתרגום ספרי הקודש על ידי מרתין לותר ב-1530 היה לאחד השינויים החשובים בהיסטוריה האנושית. עד אז כל הספרים היו בלטינית, ארמית ועברית. התרגום גרם לפילוג בנצרות שכן אז נוכחו אנשים לדעת שאין אזכור בספרים למוסד האפיפיור.
  • לימודי תרגום כוללים בתוכם לא רק תרגום פרקטי אלא גם ניתוח תרגומים וחקר תרגום. הדבר מביא לכך שלא מעט אנשים שפנו ללימודי תרגום עוסקים בחייהם במחקר של ההיסטוריה במקום בתרגום מעשי.
  • התרגום זכה בעשר השנים האחרונות לחשיפה גדולה במדורי החדשות ובקרב צעירים בזכות תרגום סרטים באינטרנט. כיום יש שתי קבוצות מובילות בישראל שמתרגמות סרטים באופן לא חוקי, קבוצת טורק ו-QSUBS. שתי הקבוצות נלחמות ביניהן על היוקרה בתחום עד כדי כך שלא פעם "נהנים" הצופים מכתוביות של קבוצת אחת שעוקצת את הקבוצה השנייה
  • בניגוד למה שנדמה, עבודת התרגום משתנה ומתחדשת כל הזמן. לא מדובר רק בכלי התרגום איתם עובד המתרגם אלא גם בעצם העובדה שלא אחת זוכה ספר לתרגום שני ושלישי אחרי שחולפות מספר שנים מהוצאת הספר בתרגום הראשון שלו. הסיבות הן שינויים בשפה, בתרבות, ובסיטואציה.
  • מעת לעת זוכה שפה מסוימת לעדנה. אם בעבר היתה זו הצרפתית אחר כך האנגלית ואז היפאנית,  הרי שכיום זוכה הסינית לעדנה בקרב מתרגמים. השינויים הכלכליים ורמת העניין הגוברת בתרבות הסינית , הביאה לכך שמתרגמים רבים הפנו את תשומת מאמציהם ללימוד שפה זו ותרגומה.
  • אחת הבעיות איתה מתמודדים מתרגמים רבים היא בעיית התשלום. תמיד קיים ויכוח בין מזמין העבודה למתרגם, האם השכר יקבע על פי מספר עמודים , מספר המילים שמתרגמים או מספר המילים שיוצא אחרי התרגום. אם ניקח למשל אנגלית ועברית, הרי שאחרי התרגום יהיה המאמר עם כמות המילים גדולה יותר. לכן צריך לקבוע על פי איזה בסיס נקבע התשלום.
  • לא לחינם יש חלוקה בין סוגי מתרגמים. תרגום מקצועי דורש מהמתרגם להכיר את התחום אותו הוא נדרש לתרגם. זו הסיבה שבתוכניות טלוויזיה שעוסקות ברפואה, המתרגם לרוב יהיה רופא או שרופא ייתן יעוץ מקצועי למתרגם.
  • תרגום טכני דורש לא רק היכרות עם מושגים טכניים כאלה ואחרים, אלא גם מושגים מקומיים. בעיקר הדבר נכון לגבי מידות, תקנות, תקנים ועוד. הדוגמא הקלאסית היא, מפרט טכני של מכשיר חשמלי שעובד בשקעים מסוימים בארה"ב יעבוד בשקעים ומתחים אחרים בארץ.
  • כיום יותר  ויותר בני האדם, כולל אנשי מקצוע משתמשים בשירותי תרגום און ליין ולא בתרגום אנושי, עם זה דרך תוכנות ועם זה דרך גוגל טרנסלייט. לשם המחשה, לחברת בבילון יש למעלה מ-4 מיליון מבקרים מדי יום.
  • ולמרות זאת, רוב המתרגמים מסכימים שהתרגום האלקטרוני לא יעלים  את התרגום האנושי, מאחר והוא לא יכול להיות מדויק כמוהו. מה עוד שכל עוד קיימים כתבי דפוס בעולם, מישהו צריך לתרגם אותם.
16/11/2011    tirgum4u.co.il
פורום מתרגמים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר tirgum4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2021 tirgum4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
מחפשים מתרגם? הגעתם למקום הנכון! תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם


שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!